Co to jest serwer w chmurze (cloud)

Chmura zapewnia bezpośrednią interakcję użytkownika z danymi, które nie są przechowywane na komputerze. W odróżnieniu od serwerów własnych lub dzierżawionych, serwer chmura jest dostarczana przez stronę trzecią, a klient podczas użytkowania nie wchodzi w interakcję z wewnętrzną strukturą – jedynie z częścią wirtualną. https://vmgen.pl

Jak działa serwer w chmurze

Serwer chmura to technologia hostingu danych z sieciowym dostępem do zasobów obliczeniowych. Korzystanie z niego eliminuje potrzebę interakcji z dostawcą, a algorytm jest dość prosty – przesyłanie, edytowanie i usuwanie informacji (lub ich części) odbywa się w czasie rzeczywistym, gdy użytkownik jest podłączony do Internetu.

Chmura przetwarza dane i udostępnia je użytkownikowi w formie usługi online. Na przykład, w przeszłości, aby uzyskać dostęp do poczty elektronicznej, trzeba było zainstalować na komputerze klienta poczty elektronicznej Microsoft Outlook. Dziś nie jest to już konieczne. Serwer chmura jest zdalnie dostępny, a użytkownik ma możliwość połączenia się z nim przez cały czas po zalogowaniu się do przeglądarki z dowolnego urządzenia: komputera, tabletu, smartfona.

Oczywiście jest to najprostszy i najbardziej uogólniony przykład. W rzeczywistości technologia chmury ma głębsze zastosowanie w życiu codziennym i biznesie.

Korzyści z korzystania z usług w chmurze

Chmura w Twojej sieci jest optymalnym rozwiązaniem do przechowywania dużych ilości informacji ze stałą dostępnością, ale bez konieczności posiadania fizycznych nośników do przechowywania i przenoszenia informacji.