Czy dzieci muszą jeździć w foteliku?

Od momentu osiągnięcia wieku wystarczającego do siedzenia, dzieci są zobowiązane do jazdy w foteliku samochodowym do ukończenia 8 roku życia. Podobnie jest z fotelikami podwyższającymi: gdy dziecko nie jest już na tyle małe, by mogły na nie wpłynąć same pasy bezpieczeństwa, potrzebuje podwyższenia, by mieć pewność, że robimy wszystko, co możliwe, by zapewnić mu bezpieczeństwo.

Głównym powodem, dla którego rodzice decydują się na takie rozwiązanie, są względy bezpieczeństwa – dzieci są mniej narażone na obrażenia podczas wypadku, jeśli siedzą na siedzeniu plecami, a nie twarzą. Ten rodzaj fotelika chroni je również przed wyleceniem z samochodu w razie wypadku, co oczywiście może być śmiertelne.

Jeśli jesteś w stanie używać fotelika skierowanego przodem do kierunku jazdy, powinieneś przestawić dziecko na taki fotelik po ukończeniu przez nie dwóch lat. Możesz używać fotelika skierowanego przodem do kierunku jazdy aż do momentu, gdy dziecko osiągnie górny limit wagi lub wzrostu ustalony przez producenta – zazwyczaj jest to wiek około czterech lat.

Co liczy się jako „urządzenie przytrzymujące dla dzieci?”

To nie jest tylko podstawowy fotelik – NHTSA mówi, że istnieje pięć odmian systemów, które się kwalifikują. Jednym z nich jest „łóżko samochodowe” lub „leżanka”. Innym jest „fotelik podwyższający”. Niektóre szelki bezpieczeństwa również należą do tej kategorii; musisz sprawdzić etykietę na swoim foteliku, aby zobaczyć, czy jest on zatwierdzony do użytku z pasami bezpieczeństwa twojego pojazdu. Wreszcie, niektóre foteliki samochodowe mogą być używane zarówno jako tylne foteliki, jak i foteliki dla dzieci. Zapraszamy również na stronę http://carsio.pl/.