Wina świata to niezapomniany smak podróży

Bardzo stare powiedzenie mówi, że wino jest promieniem słońca zamkniętym w szklanej butelce. Piękny aforyzm naprowadza na tęskną myśl o słońcu innej krainy, którą warto odwiedzić. Wina świata pozwalają na odbycie podróży po wielu cudownych miejscach, zanurzeniu w smaku nieznanych rejonów. Warto poznać szerszy wybór trunków z winnego grona, wzbogacając tym swoje doznania i snując marzenia.

Wiele smaków, wiele winnic

Dla większości ludzi dobry trunek z winogron kojarzy się z Włochami lub Francją. Jest w tym sporo historycznej prawdy, jak i geograficznego porządku. Tamtejsze rejony sprzyjają bowiem zakładaniu winnic, szczególnie żyzne popioły na zboczach Wezuwiusza. Niemniej wina świata nie ograniczają się jedynie do tych dwóch krajów. Przecież pierwszym historycznie miejscem, gdzie szczep ten zaczęto hodować na masową skalę, była Gruzja. Smaczny trunek z Tbilisi zadowoli każde, nawet najbardziej wysublimowane podniebienie. Tym bardziej, iż wiele gatunków wina gruzińskiego dostępne jest w Polsce. Warte polecenia jest również półwytrawne, białe wino z Ameryki Południowej. Tak, również ten rejon ostatnio wybija się na znaczącego producenta. Największym zaskoczeniem może być jednak południowa Afryka. Tamtejsze winnice zaczynają być coraz bardziej widoczne w świecie. Jakością nie odstępują bowiem starym wyjadaczom w branży.

Wina świata, wybór człowieka

Dzisiaj świat stał się mały. Każdy większy sklep oferuje taki wybór produktów, o jakim jeszcze sto lat temu nikomu się nie śniło. To samo tyczy się win. Warto wiec zastanowić się przez następnym zakupem, co wybrać. Być może pora już spróbować czegoś z nieco mniej eksponowanej, egzotycznej winnicy?