Źródło: https://www.kaniowscy.pl/
Kiedy warto zdecydować się na usuwanie pieprzyków w Kaniowscy Clinic we Wrocławiu?
Usuwanie pieprzyków w naszym gabinecie we Wrocławiu zalecane jest wszystkim pacjentom, których niepokoi obecność charakterystycznych znamion skórnych. Zabiegi w tym zakresie należą do najczęściej wykonywanych procedur, ze względu na ich znaczenie profilaktyczne. Same pieprzyki mają postać niewielkich, brązowych zmian skórnych przypominających plamkę. Nie jest to jednak ich definicja medyczna, która w semiotyce dermatologicznej ma znacznie bardziej złożoną formę. Pieprzyki są tak naprawdę znamionami barwnikowymi lub znamionami melanocytowymi, powstałymi na skórze pod wpływem nadmiernego występowania barwnika – melaniny. W zależności od jej ilości odcień zmiany może być bardzo zróżnicowany. Niektóre pieprzyki są bardzo jasne, podczas gdy inne dużo ciemniejsze i wpadające niemal w czerń.
Dlaczego należy obserwować znamiona barwnikowe?
Pieprzyki mogą występować na skórze od urodzenia i przez całe życie nie stanowić żadnego zagrożenia dla zdrowia pacjenta. Niestety nie wszystkie pieprzyki są całkowicie bezpieczne. Niektóre znamiona barwnikowe mogą bowiem przekształcić się w nowotwory złośliwe skóry, czyli czerniaki. Z tego względu zaleca się dokładne obserwowanie zmian tego typu, które występują na ciele. Ze zdrowotnego punktu widzenia, najgroźniejsze mogą się okazać najciemniejsze znamiona o nierównych i zanikających granicach oraz pieprzyki o niejednorodnym kolorycie.
Jak powinno się badać znamiona barwnikowe?
Podobne kryteria bierze pod uwagę również dermatolog, który ocenia stan znamion za pomocą tzw. dermatoskopu. Narzędzie to pozwala na precyzyjne zweryfikowanie rozłożenia barwnika w obrębie pieprzyka, czyli równości granicy między nim a skórą zdrową. Takie badanie odbywa się w bardzo dużym zbliżeniu. Przy codziennej i samodzielnej obserwacji znaczenie ma również dynamika zmian zachodzących w wyglądzie pieprzyka. Jeżeli znamię zaczyna wzbudzać niepokój, warto dokładnie je oglądać i robić zdjęcia w ok. 1- lub 4-tygodniowych odstępach. Za pomocą takiej dokumentacji można łatwiej ocenić zarówno rozwój zmiany, jak i jej potencjalną złośliwość.