Jak prawidłowo się przygotować do regularnych ćwiczeń?

Jeśli dopiero zaczynasz brać udział w treningach lub ćwiczysz już od jakiegoś czasu, możesz zastanawiać się, jak właściwie przygotować się do takiego wysiłku. Co należy jeść przed, w trakcie i po ćwiczeniach? Jak upewnić się, że Twój organizm wyciąga maksimum korzyści z każdego treningu?

Przed – zjedz zdrowe śniadanie

Aby przygotować organizm do treningu, ważne jest zjedzenie zdrowego śniadania, które zawiera białko i węglowodany. Dobry posiłek przed treningiem doda Ci energii podczas sesji i sprawi, że Twoje mięśnie będą miały narzędzia potrzebne do odbudowy po treningu. Białko dostarcza aminokwasów niezbędnych do wzrostu i naprawy mięśni, dlatego ważne jest, aby przed treningiem spożywać produkty bogate w białko (jaja, chude mięso lub jogurt). Jeśli nie jesteś pewien, które produkty są bogate w białko, czy aminokwasy.

W trakcie – pij dużo wody

Ważne jest, aby podczas ćwiczeń zachować odpowiednie nawodnienie – odwodnienie może powodować skurcze mięśni i zawroty głowy podczas ćwiczeń. Picie wody przed, w trakcie i po ćwiczeniach pomoże utrzymać organizm w stanie nawodnienia, dzięki czemu nie odczuje on negatywnych skutków pocenia się lub wyczerpania cieplnego. Instytut Medycyny zaleca, by mężczyźni wypijali około 13 szklanek wody (3 litry).