Dom

Jak działają czynniki chłodnicze?

Zasada klimatyzacji zawsze sprowadza się do jednej rzeczy: uzyskać energię w jednym miejscu oraz dać ją w odmiennym. Mechanizm tenże potrzebuje jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej i miedzianych rur do związania obu narzędzi. Przez rury z jednej jednostki do innej idzie czynnik chłodniczy. To oczywiście czynnik chłodniczy wykorzystuje energię w jednej jednostce oraz wysyła ją w innej.

Syntetyczne czynniki chłodnicze

Syntetyczne czynniku chłodnicze, jak można domyślić się po ich nazwie, nie występują w naturze – zostały stworzone poprzez człowieka. Dzieli się je na jednorodne oraz niejednorodne. Jednorodne czynniki chłodnicze to (nie)sławne freony – chloropochodne oraz fluoropochodne łańcuchowe naftaleny nasycone. Kiedyś wykorzystywane były na dużą skalę, natomiast po odkryciu, iż zubażają powłokę ozonową, ich zastosowanie zostało znamiennie obniżone. Czynniki niejednorodne to mieszanki. Dzieli się je na azeotropy oraz zeotropy.

Czynnik chłodniczy natomiast lodówka

Chłodziwo jest stosowane w niezwykle wielu narzędziach – zarówno tychże przemysłowych, jak również własnego użytku. Odnajdziemy je w klimatyzacji (również samochodowej), zamrażarkach, lodówkach. Lecz przy tymże ostatnim sprzęcie zatrzymamy się na dłużej. Czemu? Dla zwykłego użytkownika jest to ponieważ najbliższa styczność z tą substancją. Jak funkcjonuje czynnik chłodniczy w lodówce? Mianowicie za jego rozprowadzanie odpowiada sprężarka. To ona podnosi ciśnienie w za ciepłej części układu chłodzącego, natomiast również odpowiada za wzrost temperatury samego ziębnika. W trakcie pracy urządzenia dochodzi do przemiennego sprężania (odpierania) oraz wyciągania (kondensowania) czynnika, w rezultacie czego dochodzi do schładzania wnętrza lodówki.