Diody prostownicze – Jakie mają zastosowanie i jaka jest ich wartość?

Diody prostownicze to urządzenia półprzewodnikowe dedykowane do prostowania prądu zmiennego i innych sygnałów elektrycznych – Gdzie je stosujemy? Jaka jest ich cena? Wyjaśniamy.

Diody prostownicze – działanie

Jak już wspomnieliśmy, diody prostownicze to urządzenia półprzewodnikowe, które zamieniają prąd zmienny (AC) na prąd stały (DC). Mają bardzo prostą budowę i skład, ale mają szeroki zakres zastosowań. Dioda to urządzenie elektroniczne z dwoma zaciskami: 

  • jednym, w którym elektrony wchodzą lub wychodzą z obwodu,
  • drugim, który umożliwia tylko jeden kierunek przepływu prądu. Ten drugi terminal nazywany jest anodą lub katodą, w zależności od jego funkcji.

Zastosowanie

Jest to proste urządzenie, które można zainstalować w dowolnym obwodzie elektronicznym i pozwoli ci przekształcić prąd zmienny w prąd stały lub odwrotnie. Diody prostownicze mogą być również stosowana w obwodach, które wymagają włączania lub wyłączania w określonym momencie. Do najczęstszych zastosowań należą urządzenia radioelektroniczne, telefony, telewizory, komputery i wiele innych urządzeń, które pracują z prądem zmiennym.

Koszt elementu

Koszt diody prostowniczej, lub ich zestawów, waha się w przedziale od 1 zł do 35 zł. Cena zależy od wielkości diody, ale także od jej marki i jakości. Na przykład dioda prostownicza 1N4004 kosztuje w Rosji około jednego rubla za sztukę.

Główną zaletą stosowania diody prostowniczej jest jej zdolność do przekształcania prądu zmiennego w stały bez utraty mocy (nawet do 90%). Oznacza to, że jeśli podłączymy źródło napięcia zmiennego (na przykład 220 V) przez rezystor R = 1 Ohm to po jego przepuszczeniu będziemy mieli tylko 0,9 x Vm = 180 V – nic więcej!