Dermokosmetyki dla mężczyzn

Źródło: https://care4skin.pl/

Z czym muszą się zmagać dermokosmetyki dla mężczyzn? Charakterystyka męskiej skóry

Aby dermokosmetyki dla mężczyzn były skuteczne, muszą one być całkowicie dostosowane do charakterystycznej męskiej cery. Panowie borykają się z podobnymi problemami skórnymi co kobiety, jednak istnieje kilka różnic, które wpływają zarówno na wygląd skóry, jak i jej potrzeby. Większość z nich wynika z nieco odmiennej budowy skóry. Duży wpływ ma także aktywność hormonalna, która odpowiada za pracę gruczołów łojowych i potowych.

Skóra mężczyzn jest przede wszystkim grubsza i bardziej wytrzymała od skóry kobiet, znacznie rzadziej ulega przesuszeniu czy uszkodzeniom. Dzięki obecności licznych gruczołów łojowych, które regulują poziom nawilżenia skóry, mężczyźni znacznie częściej mogą obyć się bez rozbudowanej pielęgnacji nawilżającej. Jednakże nadmierna praca gruczołów oraz zaburzenia równowagi hormonalnej mogą powodować inne problemy skórne, takie jak nadmierne przetłuszczanie się skóry, rozszerzone pory czy trądzik. Dzięki swojej budowie skóra mężczyzn dłużej pozostaje jędrna i później ulega zwiotczeniu, a co za tym idzie – jest bardziej odporna na powstawanie zmarszczek i innych objawów starzenia się skóry.

Najpopularniejsze problemy skórne

Pomimo tego, że męska skóra jest bardziej odporna na wpływ czynników środowiskowych, uszkodzenia czy procesy starzenia się, mężczyźni również borykają się z problemami skórnymi i potrzebują odpowiednio dobranej pielęgnacji, aby im zaradzić.

Najpopularniejszym problemem skórnym u mężczyzn jest zdecydowanie nadmierne wydzielanie sebum, czego konsekwencją są problemy z przetłuszczaniem się skóry, rozszerzonymi porami, a także zmianami trądzikowymi. Takie objawy kojarzone są zwykle z okresem dojrzewania, jednak występują one nie tylko u nastolatków – coraz częściej spotyka się je także u dorosłych mężczyzn.

Często spotykanymi dolegliwościami są również nadmierne podrażnienie i przesuszenie. Zwykle wynikają one z nieodpowiedniej pielęgnacji skóry, która nie otrzymuje odpowiedniej dawki nawilżenia i ukojenia. Męska skóra rzadko kiedy jest sucha z natury, może jednak się taka stać w przypadku stosowania agresywnej pielęgnacji wysuszającej zmiany trądzikowe. Drugim czynnikiem działającym drażniąco jest częste golenie zarostu. Podrażnienia po goleniu mogą również prowadzić do powstawania krostek oraz zapalenia mieszków włosowych.
Pomimo iż skóra mężczyzn zwykle starzeje się wolniej niż znacznie cieńsza skóra kobiet, powstawanie zmarszczek jest nieuchronne. Zwykle zmarszczki powstające u mężczyzn są znacznie głębsze i trudniejsze do usunięcia. Dlatego też najlepszym podejściem jest wczesna profilaktyka przeciwzmarszczkowa, która pozwala na znaczne opóźnienie starzenia się cery i zapewnia lepszy wygląd na co dzień.