Megan te Boekhorst/unsplash.com

Po czym poznać bezsenność?

Bezsenność jest zaburzeniem snu, zaliczanym do chorób cywilizacyjnych. Inaczej określa się ją również jako insomnię. Bezsenność negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie, dlatego warto dowiedzieć się o niej więcej, aby mieć świadomość, czy nie dotyczy także nas.

Czym jest bezsenność?

Bezsenność, czyli insomnia, to jedno z wielu zaburzeń snu, wiążące się z trudnościami w utrzymaniu snu oraz zasypianiu. O wiele częściej cierpią na nie kobiety niż mężczyźni. Za bezsenność uznaje się moment, w którym problemy ze snem pojawiają się często i negatywnie odbijają się na życiu codziennym chorego. Istnieją różne rodzaje bezsenności, które mogą pomóc w leczeniu tego zaburzenia. Możemy mieć do czynienia z kilkudniową bezsennością przygodową, bezsennością krótkotrwałą, która utrzymuje się do kilku tygodni oraz bezsennością przewlekłą, trwającą nawet przez kilka miesięcy. Ten ostatni rodzaj występuje znacznie rzadziej od pozostałych, ale jest jednocześnie najpoważniejszym typem insomnii, ponieważ może wpłynąć negatywnie nie tylko na funkcjonowanie, lecz także zdrowie chorego.

Objawy i przyczyny bezsenności – po czym poznać to zaburzenie?

Przyczyny bezsenności są bardzo zróżnicowane. Wiele zależy od trybu życia. Często jednak insomnia towarzyszy innej chorobie, na przykład chorobom somatycznym, neurologicznym lub też psychicznym. Bezsenność pojawia się również, gdy nadużywa się pewnych substancji, takich jak kofeina, alkohol, leki czy narkotyki. Przyczyną insomnii może być także rozregulowany sen, na przykład przez pracę zmianową, zasypianie oraz wstawanie o niestałych porach, a także z niewłaściwej higieny snu.

Do objawów insomnii można zaliczyć przede wszystkim problemy z zasypianiem, nawet jeśli odczuwa się duże zmęczenie, przerywany oraz płytki sen, a także zbyt wczesne budzenie się. Taki nieregularny sen nie zapewnia organizmowi odpoczynku, co potem przekłada się negatywnie na codziennie funkcjonowanie. Taka osoba jest mniej produktywna, ciągle zmęczona, często nawet rozdrażniona i niechętna do podejmowania różnych działań. Jeżeli te objawy utrzymują się dłużej niż miesiąc, należą one wtedy do kategorii bezsenności przewlekłej.

Leczenie insomnii – na czym polega?

Pierwszym sposobem na poradzenie sobie z insomnią jest przede wszystkim zadbanie o higienę snu. Zasypianie o stałych porach, rezygnacja z korzystania z urządzeń takich jak telewizor, komputer czy telefon tuż przed snem, a także niejedzenie godzinę przed pójściem do łóżka to tylko niektóre z możliwości, które mogą minimalizować objawy bezsenności. Warto również wykąpać się w ciepłej wodzie oraz wypić ziołową herbatę, aby móc wyciszyć oraz zrelaksować organizm.

Jeżeli dbanie o siebie nie pomaga w niwelowaniu objawów, wtedy należy zwrócić się po pomoc do lekarza. Bardzo często specjalista, po rozpoznaniu objawów, decyduje się na przepisanie leków osłabiających dolegliwości insomnii. Na receptomat.pl, po wypełnieniu kwestionariusza, można uzyskać e-receptę online od lekarza. Jest to szybki i skuteczny sposób, dzięki któremu nie trzeba wychodzić z domu. Warto dbać o higienę snu oraz skorzystać z pomocy lekarskiej. Ignorowana przewlekła bezsenność może wpłynąć na pamięć, a także zwiększyć ryzyko zachorowania na inne, poważniejsze choroby, takie jak schorzenia neurodegeneracyjne bądź układu krążenia.

Zdj. główne: Megan te Boekhorst/unsplash.com